Paljon onnea 60vee
9.4.2020 22:57 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Rullaattorit

ONNEA 60 VEE !
”Muutamat meistä olivat huhtikuun 10. päivänä 1960 Paviljongin Metsäpirtissä perustamassa uutta seuraa. Me Paviljongilla, Musassa ja muualla läntisessä Porissa asuneet jalkapalloilijat olimme pelanneet ja toimineet aiemmin Vähärauman Viestissä ja kaupungin muissa seuroissa. Viesti päätti lopettaa jalkapallotoiminnan. Me päätimme perustaa kasvavalle asuinalueellemme oman seuran – annoimme sille nimen - Musan Salama – MuSa. Peliasun väreiksi valitsimme valkoisen ja mustan. Kokouksessa joku epäili, pelasihan samoilla väreillä mm mestaruussarjan Valkeakosken Haka”.

MUSAN SALAMA !

Olemme tulleet matkasi varrella tosi läheisiksi. Meistä useimmat ovat seuranneet otteitasi koko 60-vuotisen toiminnan ajan.
Me ihmiset käytämme lämpimästä tunteesta toisillemme tunnettua kolmen sanan ilmausta. Me seuran veteraanit – MuSan Rullaattorit olemme kiintyneet sinuun. Me julistamme tunteemme ja tarvitsemme siihen neljä sanaa – MUSAN SALAMA – NYT - AINA !

Musan Salaman Rullaattorit


   
Lisää uutisia
Musan Salama
«  Kesäkuu   »
Kategoriat